Kalyon Turizm Grubu Simgesi

KALYON TURİZM GRUBU SİMGESİ

Kalyon Turizm Grubu’nun simgesi olan Kalyon figürü ilhamını tarihi Osmanlı Kalyonlarından alır.

Kalyon, İngilizler tarafından 16. yüzyıl'da geliştirilen rüzgarla giden, üç direkli, yelkenli, büyük savaş gemisidir. Osmanlı'da ilk kez II. Bayezid döneminde yapılmış olan kalyonlar 16. yüzyıldan itibaren dünya denizlerinde kullanılmıştı. Kalyon, Osmanlı'da bu gemilerin devamı olarak buharlı gemiler çağına kadar kullanılmıştır.

Kalyon Otel’in açılışı esnasında logo ve kurumsal kimlik çalışmaları esnasında Kalyon yönetimi ve merhum avukat Halit Ziya Yavuzer logo üzerinde fikir alışverişi yaparken bölgenin kimliği, deniz kıyısında yer alan konumu ve özellikleri üzerine yoğunlaşmışlardır.

Otelin hemen arkasında yer alan Barbaros Hayrettin Paşa’nın leventleri için yaptırmış olduğu ahşap ev, sahil şeridinde padişah kayıklarının bağlandığı Sepetçiler Kasrı bölgenin öne çıkan unsurlarındandır. Daha sonra Kalyon kelimesinin her dilde aynı telaffuz edilişi farkedilir ve bir turizm grubuna marka olarak seçilmesinin ne kadar isabetli olacağını teyit eder. İngilizce galleon, Fransızca Galion almanca “Galeone” gibi.

1967 yılında Hollandalı bir bayan grafiker tarafından dizayn edilen Kalyon figürü bugüne kadar aynen korunmuştur ve Kalyon Turizm Grubu kurumsal yapısı ile faaliyetlerini geliştirerek ileriye doğru yolculuğunu sürdürmektedir.